בעת הקמת מטבח חדש יש לבחור משטח שיש להשלמת מראה המטבח אולם לבחירת השיש ישנה חשיבות גבוה לא רק מבחינת העיצוב ומראה המטבח החדש. אלא גם חשיבות גבוה לנוחות ושמישות המשטח כגון מקום מרווח לעבודה השוטפת וכמובן נוחות  בניקוי ותחזוקת המשטח.

ברוב המטבחים המשטחים עשויים שיש כאשר בשוק קיימים סוגים שונים של שיש למטבחים וביניהם: משטח אבן טבעית, גרניט, שיש מעובד, משטח שיש אקרילי(קוריאן).

על כן בטרם בחירת משטח שיש למטבח החדש חשוב להכיר את המאפיינים של כל אחד מסוגי השיש הנפוצים בשוק.

אבן שיש טבעית

שיש למטבחים העשוי אבן טבעית הינו בעל מראה אבן טבעי ויוקרתי היכול להתאים במקרים רבים למטבחים מעוצבים ובעלי מראה טבעי , אולם חסרונו הגדול ביותר של משטח זה הינו הקלות שבה הוא סופג לתוכו חומרים אחרים אשר משארים על השיש כתמים שאינם ניתנים להסרה ובכך פוגעים במראה ובמרקם השיש.

טיפ חשוב נוסף הנוגע למשטח זה הינו בבחירת גימור השיש , כאשר בוחרים משטח בעל גימור מבריק יש לקחת בחשבון כי במקרים בהם מניחים על השיש חפצים חמים (סיר ,צלחת , קומקום) הציפוי המבריק מאד עם הזמן מהברק שלו והופך להיות בעל מרקם מט.

אבן קיסר

אבן קיסר הינו אחד ממשטחי השיש הנפוצים ביותר המשטח עשוי מאבן סינטטית המיוצרת מכ- 93% קוורץ טבעי ומכמות קטנה של פיגמנטים ופולימריים. אבן זו יכולה להגיע במגוון רחב מאוד של צבעים, מרקמים וטקסטורות, צורות וסגנוני גימור, יתרונה הגדול של אבן זו הוא אורך החיים הארוך שלה הבא לידי ביטוי בשמירה על המראה והצבע המקוריים, יתרון נוסף של אבן קיסר הינו ביכולת להימנע מספיחת חומרים אחרים לתוך האבן כך שהמשטח הינו קל לניקוי ותחזוקה.

חסרונה של אבן הקיסר הינו במחיר העלות הגבוה יחסית למשטחים אחרים וכן רגישותה לחום גבוהה.

גרניט

הגרינט הינה סלע יסוד שנוצר מתהליכים וולקניים ונחשב לאחד מהחומרים החזקים בטבע. מורכב ממגוון עשיר של מינרלים ומכיל כ- 30% קוורץ ומעלה. הגרניט נחשב לחומר העמיד והיוקרתי ביותר בעולםאת הגרניט  וניתן להשיג בגוונים שונים החל מלבן מוחלט ועד לשחור. יתרון גדול של הגרניט הינה העמידות שלה כנגד שריטות, חום, רגישות לחומצות שונות , וכן יכולות ספיגה קטנה מאוד.